Pomoc dla Haiti

ADRA

23 stycznia podczas nabożeństwa nasz kościół zbierał specjalne dary na pomoc mieszkańcom Haiti. Suma, jaką uzbieraliśmy podczas nabożeństwa, jak i poprzez indywidualne wpłaty na konto ADRY wyniosła ponad 1000 dolarów. Z bólem serca łączymy się z wszystkimi, których dotknęła ta tragedia.

Poniżej zamieszczamy tłumaczenie apelu przewodniczącego Diecezji Illinois – pastora Kena Denslowa.

Do Członków Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Diecezji Illinois

Drodzy Bracia i Siostry,

Przez ostatnie dni z bolącymi sercami przyglądamy się tragedii, jaka rozgrywa się na Haiti. Miałem sposobność rozmowy z wyznawcami w naszej diecezji, którzy pochodzą z Haiti. Ich ból jest trudny do opisania. Jedna z naszych sióstr kontaktowała się ze mną w sprawie jej zaginionego ojca. Wyobraźcie sobie jej radość, gdy dowiedziała się, że ojciec żyje! Jej brat wyjechał z Haiti, gdzie był w odwiedzinach, parę godzin przed trzęsieniem ziemi.

Właśnie otrzymałem raport od przewodniczącego Wydziału Środkowo-Amerykańskiego, pastora Israela Leito, który powstał po jego powrocie z Haiti. Raport ten został przesłany do przewodniczącego Generalnej Konferencji, pastora Jana Paulsena i pastora Dona Schneidera, przewodniczącego Wydziału Północno-Amerykańskiego. Poniżej zamieszczam streszczenie tego raportu.

Wyraża on podziękowania dla Generalnej Konferencji i Wydziału Północno-Amerykańskiego za obfitość wsparcia i współczucie okazane członkom kościoła na Haiti. Najsilniejsza diecezja naszego kościoła na Haiti ucierpiała najdotkliwiej. W przyszłym tygodniu diecezja ta będzie starała się przekazać pensje pracownikom kościelnym, co jest znacznym wyzwaniem w sytuacji całkowitego zniszczenia systemu bankowego. Wydział Środkowo-Amerykański podjął decyzję pomocy w wypłatach do czasu unormowania sytuacji.

Unia Dominikańska (połowa wyspy jest hiszpańska) również wystąpiła z programem pomocy wyznawcom na Haiti, w postaci środków i personelu. Unia Puerto Rico wysyła autobusy załadowane potrzebnymi produktami, korzystając z połączeń promowych, jakie kursują między Puerto Rico i Republiką Dominikańską.

Oto parę informacji o rozmiarze zniszczeń:

> 115 kościołów zostało zupełnie zniszczonych

>  60 innych zostało poważnie uszkodzonych i nie mogą być używane do czasu gruntownej inspekcji pod katem bezpieczeństwa

>  Kompletnemu zniszczeniu uległo 5 szkół, a 60 kolejnych zostało poważnie uszkodzonych.

Oto opis wyrażony słowami pastora Leito:

„Jeżeli widzieliście relację podaną przez Fox News, to kościół wspomniany w tej relacji znajduje się akurat naprzeciw pałacu prezydenckiego, tam gdzie znajduje się szkoła, w której jak sadziliśmy, zginęło wiele dzieci. Okazało się jednak, ze w szkole tej zginął tylko dozorca. W czasie, gdy wystąpiło trzęsienie ziemi, brał akurat prysznic i nie mógł opuścić budynku. Gdy zawalił się kościół, dzieci wybiegły na zewnątrz, by zobaczyć, co się dzieje i w tym właśnie czasie zawaliła się szkoła. Pod gruzami innego dużego kościoła, w którym, w czasie, gdy wystąpiło trzęsienie, odbywały próbę dwa chory z rożnych kościołów odnaleziono 14 ciał. Nasza kościelna infrastruktura, której budowanie zajęło tyle lat, legła w gruzach w przeciągu kilku sekund”.

> Jak dotąd, potwierdzono śmierć 600 członków kościoła, którzy zginęli w wyniku ostatniego trzęsienia ziemi.

> Kolejnych 600 odniosło poważne rany, z których wiele doprowadziło do amputacji kończyn.

> 15,000 naszych braci i sióstr utraciło swoje domy.

> 27,000 znajduje się w ośrodkach dla uchodźców.

> Nie zginął żaden z pastorów, choć kilku z nich odniosło rany, a niektórzy utracili wszystko, co posiadali.

„Na uniwersytecie zawalił się dach żeńskiego akademika oraz powstały uszkodzenia w innych budynkach. Większość przemysłowej części uniwersytetu została znacznie zniszczona, zamykając drogę pochodzącym z niej dochodom na rzecz uniwersytetu”.

ADRA (Adventist Disaster and Relief Agency) działa już bardzo aktywnie i widocznie na Haiti. Prowadzi ośrodki dla uchodźców, wydaje pomoc materialną oraz znacznie pomaga w pracy adwentystycznych szpitali, które tak jak i inne placówki medyczne na Haiti są przepełnione rannymi. Wiele spośród naszych instytucji medycznych w Stanach Zjednoczonych mobilizuje się, by przyłączyć się do wysiłków na rzecz pomocy poszkodowanym.

Ostatnie słowa w raporcie pastora Leito:

„W imieniu kościoła na Haiti, chciałem podziękować Wam za wsparcie i każdą odrobinę otrzymanej pomocy”.

(Photo Credit: Matt Herzel/ADRA International)

Najlepsze, co możemy obecnie zrobić, to modlitwa i finansowe wsparcie dla ADRA oraz wielu innych organizacji charytatywnych, które działają na Haiti. Zgłosiło się do mnie wielu członków, którzy wyrazili swoje pragnienie udania się na Haiti jako woluntariusze.. W najbliższych miesiącach i latach nadejdzie czas, gdy trzeba będzie odbudować kościoły, szkoły i inne instytucje, jednak te działania muszą poczekać. Obecnie jest czas na ratowanie życia istnień ludzkich i pomoc mieszkańcom Haiti w powrocie do podstawowego poziomu normalności. Na dzisiaj, po prostu dajmy nasze pieniądze! Można to zrobić online na stronie  www.adra.org. Załączam też list pochodzący wprost z ADRA. Wielu z Was będzie chciało odpowiedzieć na te potrzeby już w tę sobotę, w kościele. Nie organizujemy obecnie specjalnej kościelnej zbiorki, ponieważ wpłacając bezpośrednio do ADRA przekazanie środków nastąpi znacznie szybciej, niż przy zbiórce w kościele przesłanej przez diecezję. Proszę Was o rozważenie szczodrego daru na pomoc mieszkańcom Haiti.

Życzę Wam Bożego błogosławieństwa, gdy będziecie wielbić Boga w dzisiejszy Sabat.

Z pozdrowieniami,

Ken Denslow, przewodniczący

Illinois Conference of Seventh-day Adventists

Informacje umieszczone na FOX NEWS:

http://www.youtube.com/watch?v=DZZc-orxSG0

Haiti 02

Posted in Archiwum.