Powiedz NIE rakowi i chorobom serca!

Rozmowa z Romanem Pawlakiem* Ph.D, RD, profesorem z Departamentu Odżywiania i Dietetyki z College of Human Ecology w East Carolina University, który w dniach 11-13 lipca poprowadzi w Chicago wykłady na temat profilaktyki chorób nowotworowych i chorób serca.

– W krajach rozwiniętych choroby nowotworowe zaraz po chorobach układu krążenia stanowią drugą w kolejności przyczynę zgonów. Czy odżywianie ma wpływ na powstawanie chorób nowotworowych oraz chorób serca?
Roman Pawlak:
To prawda. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, choroby serca i rak znajdują się na pierwszym i na drugim miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu obu tym chorobom, jak również wielu innym chorobom tzw. cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroba Alzheimera, Parkinsona i wielu innych.

– Naukowcy odkryli, że żywność powoduje aż 30 procent nowotworów. Statystycznie to prawie tyle co palenie. Jakie produkty są najbardziej rakotwórcze?
R.P.:
Rzeczywiście najczęściej diecie przypisuje się około 30% wpływu na powstanie raka. Ciekawostką może być fakt, że w krajach, gdzie ludzie spożywają dietę bardzo prostą, opartą na różnorodnych produktach roślinnych a szczególnie warzywach korzennych, gdzie spożycie mięsa i wędlin jest znikome, pomimo tego, że większość ludzi w tych społeczeństwach pali albo żuje tytoń, rak tam prawie w ogóle nie występuje. Do najbardziej rakotwórczych produktów należy mięso, wędliny i produkty pochodzenia zwierzęcego. Mięso dla przykładu jest związane z rakiem okrężnicy i odbytnicy. Mleko i nabiał są powiązane z rakiem gruczołu krokowego (prostaty). Kazeina, czyli białko znajdujące się w nabiale zwiększa ryzyko nabycia raka wątroby. Spożycie mięsa zwiększa nawet ryzyko zachorowania na raka skóry. Ludzie, którzy spożywają mięso, każdego dnia zwiększają ryzyko nabycia raka skóry o ponad 400%! Jedną z przyczyn dlaczego mięso i produkty zwierzęce zwiększają ryzyko zachorowania na raka jest fakt, że są one bogate w tłuszcz nasycony. Szczególnie rakotwórcze są produkty, które są grillowane. Również produkty, które są bogate w tak zwany tłuszcz trans (rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych), podwyższają ryzyko zachorowania na raka. Do tych produktów należą: margaryna, pączki, krakersy, placki, muffins i produkty zwierzęce.

– Jakich produktów, poza tymi już wspomnianymi, powinno się unikać w zdrowej diecie?
R.P.:
Ja osobiście wolę uczyć ludzi o produktach, które należy spożywać w zdrowej diecie. Osobiście sądzę, że pozytywna wiadomość jest lepiej przez ludzi odbierana. Jedną z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest spożywanie całych produktów, to znaczy nierafinowanych. Ponadto spożywanie zbóż, owoców, warzyw, w tym również warzyw strączkowych, orzechów i nasion, w jak najbardziej nierafinowanej postaci jest bardzo istotne. Chciałbym podkreślić, że to nie jest tylko moje opinia. Są to zalecenia wspierane przez wiele profesjonalnych organizacji dietetycznych. Tak więc powinniśmy unikać produktów rafinowanych, takich jak biały chleb czy biały ryż, dla przykładu. Jak wspomniałem powyżej, również mięso i wędliny powinno się zupełnie wyeliminować z diety albo przynajmniej bardzo ograniczyć.

– Zwłaszcza w Ameryce w środkach masowego przekazu, choć nie tylko, mówi się o wielu różnych dietach. Skąd pewność że właśnie ta, proponowana przez Pana, jest odpowiednia i zdrowa?
R.P.:
Jak wspomniałem powyżej, dieta którą ja zalecam nie jest moją dietą. Zasady zdrowia, które zaprezentuję w Chicago dla Polonii są oparte na zaleceniach wielu organizacji, takich jak na przykład World Cancer Research Fund, American Institute for Cancer Research, American Cancer Society, National Institutes of Health, American Academy of Pediatrics i American Heart Association. Te zasady są również zgodne z najnowszymi zaleceniami dietetycznymi wydanymi przez U.S. Department of Agruculture and Health and Human Services (w dokumencie znanym jako Dietary Guidelines for Americans). Te zalecenia oparte są na wynikach setek a nawet tysięcy badań naukowych, opublikowanych w literaturze naukowej.

– Promuje Pan dietę wegetariańską. Czy wegetarianie są wolni od ryzyka zachorowania na raka czy choroby serca?
R.P.:
Dieta wegetariańska generalnie rzecz biorąc zawiera więcej błonnika, niektórych witamin, na przykład kwasu foliowego i mniej tłuszczu nasyconego czy cholesterolu. Nie znaczy to, że wegetarianie pozbawieni są ryzyka nabycia chorób przewlekłych. Wegetarianie nie jedzą mięsa, ale za to niektórzy jedzą bardzo dużo nabiału. Żółty ser dla przykładu dostarcza w diecie amerykańskiej więcej tłuszczu nasyconego niż mięso. Dlatego nawet wegetarianie powinni ograniczyć spożycie nabiału i spożywać nabiał niskotłuszczowy. Wegetarianie mogą również mieć niedobór witaminy B-12. Dlatego powinni oni brać tą witaminę w tabletkach.

– Czy sama dieta jest w stanie ustrzec nas przed chorobami cywilizacyjnymi?
R.P.:
Dieta jest jednym z najważniejszych czynników. Są jednak też inne. Należą do nich ćwiczenia czy aktywność fizyczna, abstynencja jeśli chodzi o spożycie alkoholu, nie palenie, utrzymanie zdrowej wagi, jak również jak najmniej stresu. Ponadto inne bardzo proste czynniki mają wpływ na nasze samopoczucie. Są to między innymi jedzenie śniadania, nie jedzenie między posiłkami, dobry wypoczynek nocny (8 godzin snu), a nawet wiara w Boga. Wiele osób jest często zdziwionych tym, że modlitwa i mocna wiara w Boga ma wpływ na zdrowie fizyczne. Badania pokazują jednak, że dla wielu osób jest to bardzo istotny czynnik.

– W Chicago poprowadzi Pan 3-dniowe wykłady w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych i chorób serca. Czego będzie można się dowiedzieć w ich trakcie?
R.P.:
W Chicago podzielę się z rodakami najnowszymi zaleceniami dotyczącymi wpływu diety na choroby serca i raka. Będę mówił o tym, jak obniżyć cholesterol dietą i jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Wykłady będą oparte na zaleceniach Narodowego Programu Edukacji Cholesterolowej, Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego, Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (American Institute of Cancer Research) i World Cancer Research Fund.

-Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Flakus

Więcej informacji na temat wykładów uzyskać można pod numerem telefonu 630 322 9169 lub adresem emailowym dobreslowo_chicago@yahoo.com

*Roman Pawlak     Ph.D, RD, jest profesorem odżywiania i dietetyki na East Carolina University w Greenville, NC. Studia doktoranckie ukończył na University of Southern Mississippi. Na swojej uczelni wykłada: Nutrition and Wellness (Dietetya a zdrowie), Nutrition in Metabolism and Physiology (Dietetyka, metabolizm i fizjologia), Vegetarian Nutrition (Dietetyka wegetariańska) i Nutrition Science (Dietetyka w ujęciu naukowym).
Szczególnym zainteresowaniem profesora Pawlaka jest profilaktyka dietetyczna realizowana w oparciu o działalność kościołów i placówek społecznych.
Roman Pawlak jest autorem książki I am the Lord that heals you, oraz współautorem książki Matka wegetarianka i jej dziecko.
Badania naukowe dr Pawlaka opublikowane są w amerykańskich i międzynarodowych pismach naukowych takich jak Ethnicity and Disease, Journal of Primary Prevention czy Journal of Nutrition Education and Behavior.

Learn about the prescription medication Zocor (Simvastatin), drug uses, dosage, side effects, drug interactions, warnings, reviews and patient labeling. buy zocor Find a comprehensive review of Zocor (Simvastatin) available drug information with related drugs, user reviews, supplements and conditions.
Posted in Zdrowie.

21 Comments

 1. Think of ice cubes—when you first put the tray in the
  freezer, the water is neatly contained in
  its little compartments. Check where the downspouts drain water
  and use a screwdriver to check any areas that may have suffered from water damage.
  If so, then you have some time to get additional
  quotes from other plumbers and compare their fees.

 2. Before you start making crafts from recycled cardboard, it’s a good idea to save up some cardboard boxes.
  Another activity you could printout would be the Harry
  Potter and the Half Blood Prince Coloring Pages which come in
  black and white and have a lot of details to color in.
  Also works together with buying buggies, child carriers
  and baby strollers, cell phone amplifier.

 3. Although the same process is used for all network marketing the $5 entry
  takes out all the risk and fear associated with the business.
  999 pure silver at a base value plus a small premium. Add to that the huge potential earnings by sponsoring and
  it is blowing people’s minds and skyrocketing.

 4. If you look to yourself in the mirror, you will find yourself to be much better shaped physically.
  Running backs Silas Redd and Curtis Mc – Neal average 5.
  I mean, party – AT&T Cotton Bowl Classic – Oklahoma Sooners vs.

 5. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you
  continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 6. There’s also technology such as a hot water recirculating pump that can reduce the wasted water waiting
  for hot water to get to a faucet or shower. Now, if the problem is more than just a
  clogged up toilet, it may be a good idea to
  call a specialist. Clean up property debris such as dead foliage and weeds get started spring landscaping tasks.

 7. Hi there colleagues, nice paragraph and pleasant arguments commented at this place, I am actually enjoying
  by these.

 8. Opposite phone wide variety lookup directories have made searching for people’s addresses, as well as other data, simple.

  When it comes to locating addresses of friends or business contacts for which
  I only have their cell phone, I then consult a cell phone reverse lookup directory.
  Users can enter in all types of music names, titles, and artists, and nothing will ever come up
  (view the image to the left to see the results from searching
  “Beethoven”).

 9. Lawyers normally recommend Chapter 7 bankruptcy if the debtor qualifies as it typically is
  in the debtor’s best interest to do so. __ Pharmacy (BONUS: get year-to-date expense summary for taxes).
  You can also add many packing peanuts inside the box to avoid clinking sounds and damage.

 10. Nothing can be added or subtracted from God’s word. ‘Further study
  may help us identify if these two distinct transcription patterns of inflammatory genes could possibly distinguish
  either two stages or two types of Alzheimer’s disease,’ said study author Mathew Mizwicki, an assistant researcher at the David Geffen School of
  Medicine at UCLA, according to the news release.

  The Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), developed in Bath (UK), is
  an index designed to detect the inflammatory burden of active disease.

 11. What’s up everybody, here every one is sharing these kinds of knowledge, so
  it’s nice to read this blog, and I used to go to see this webpage everyday.

 12. Have you ever thought about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is important and all.
  But just imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this blog could undeniably be one of the very best in its field.
  Terrific blog!

Leave a Reply

Your email address will not be published.