W dniach 1-5 października gościł w Polskim Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Chicago Przewodniczący Kościoła w Polsce, pastor Paweł Lazar.

br Lazar 2_16 []

Czwartek, 1 października

Po przylocie pastor Lazar i pastor Arkadiusz Bojko, pełniący służbę duszpasterza adwentystycznej wspólnoty w Chicago, udali się na spotkanie z pastorem Kenem Denslow, przewodniczącym Illinois Conference of Seventh-day Adventists, pod której zarządem znajduje się Polski Kościół.  Ponad godzinna wizyta upłynęła w braterskiej i przyjacielskiej atmosferze. Poruszano zagadnienia związane z funkcjonowaniem Polskiego Kościoła w Chicago i ewentualnymi formami wspierania polskiej misji w Chicago przez Kościół w Polsce i Illinois Conference. Na zakończenie obaj przewodniczący wyrazili nadzieję na kontynuację przyszłych roboczych i braterskich kontaktów. Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli Kościoła w Polsce i Illinois Conference.

01_02 01_06 01_04

Piątek, 2 października

W kolejnym dniu pastorzy Lazar i Bojko zwiedzili Hinsdale Adwentist Academy, (http://haa.org/HAA2009/Welcome.html) adwentystyczną szkołę realizującą program oświatowy w klasach 1-8 i 9-12, oraz Hinsdale Adventis Hospital (http://www.keepingyouwell.com/ahh), jeden z czterech adwentystycznych szpitali w okolicach Chicago, gdzie spotkali się z przedstawicielem tamtejszych kapelanów szpitalnych (https://www.keepingyouwell.com/PastoralCare.aspx).

Piątkowy wieczór upłynął w atmosferze nieformalnego spotkania z chicagowskim kościołem, które miało miejsce w domu braterstwa Ani i Janusza Czajkowskich. Po wspólnej kolacji, uczestnicy zadawali pytania związane z różnymi aspektami życia kościoła w Polsce i na świecie, a pastor Lazar mógł lepiej poznać zbór dzięki przygotowanej prezentacji slajdów.

01a_02 01a_07 br Lazar_006 []

Sobota, 3 października

Sobotnie nabożeństwo zgromadziło ponad 60 osób na studium biblijne, wielbienie Boga pieśniami i wygłoszone przez pastora Lazara kazanie, w którym rozważał on zagadnienie ceny bycia uczniem Jezusa Chrystusa.

Wieczorem, pastor Lazar i grupa chicagowskich adwentystów odwiedzili jeden z ewangelicznych mega-kościołów i spotkali się na kolacji w domu braterstwa Agnieszki i Daniela Wasińskich. Dzień zakończył się wielbieniem Boga pieśniami i czasem wspólnych modlitw.

br Lazar 2_09 [] @DSC_8718

Niedziela, 4 października

W niedzielę, po porannym zwiedzaniu Chicago pastorzy udali się do oddalonego o ok. 200 km Berrien Springs w stanie Michigan, gdzie spotkali się w domu braterstwa Moniki i Roberta Gołuchów z grupą ponad 20 osób reprezentujących tamtejszą Polonię.

@DSC_8795 @DSC_8838

Poniedziałek, 5 października

W poniedziałek rano pastor Lazar zwiedził Andrews University (http://www.andrews.edu), jedną z wielu adwentystycznych wyższych uczelni na świecie, a w szczególności seminarium duchowne, gdzie spotkał się z pastorem Dariuszem Jankiewiczem, profesorem na wydziale teologicznym. Po obiedzie w gościnnym domu braterstwa Edyty i Dariusza Jankiewiczów pastor Lazar udał się w dalszą podróż do Detroit, pod opieką mieszkającego tam brata Jerzego Michalskiego.

Polski Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Chicago jest jedyną polską jednostką kościelną w obu Amerykach. Jego celem jest dotarcie z poselstwem o zbawiającym i powracającym Jezusie Chrystusie do wielosettysięcznej emigracyjnej społeczności Polaków.

@DSC_8929 @DSC_8889

Przygotował: Arkadiusz Bojko

 

Spotkanie dwóch przewodniczących

  

Wizyta w adwentystycznych instytucjach

  

U braterstwa Czajkowskich

  

W kościele

Sobota popołudniu

Zwiedzanie Chicago

Andrews University