Zdrowie na talerzu

sobota_03– Sądzę, że w porównaniu do wielu innych środowisk, Polacy mają stosunkowo większą wiedzę na temat zdrowej żywności, a także wpływu diety na nasze zdrowie. Pomimo tego myślę, że społeczeństwo jest również do pewnego stopnia zdezorientowane. Jest to chyba wynikiem tego, że na rynku znajduje sie wiele radykalnie różnych, często sprzecznych diet, z których każda pretenduje do miana najlepszej mówi doktor Roman Pawlak z East Carolina University, który w dniach 9-11 października br. poprowadził w Chicago serię wykładów pod hasłem „Zdrowie na talerzu”.  Była to już druga wizyta doktora w Wietrznym Mieście. W tym roku prelekcje poświęcone były wpływowi diety na choroby krążenia, cukrzycę i osteoporozę.

– Jestem bardzo zadowolony z tych wykładów. Sądzę, że Polonia jak zwykle nie zawiodła, jeśli chodzi o frekwencję. Widać było naprawdę duży wpływ polonijnego radia, telewizji i serwisów internetowych, które świetnie nagłośniły wykłady. Uważam, że tegoroczne prelekcje były przynajmniej tak samo udane, jak te w roku ubiegłym. W tym roku organizatorzy zorganizowali degustacje zdrowych pokarmów, co okazało sie totalnym hitem. Trudno jest porównać jedną serię wykładów z inną, ale ta przypomniała mi serię, którą prowadziłem w Polsce. Szczególnie sobie cenię to jak wszyscy byli zaangażowani, co było bardzo widoczne między innymi w liczbie zadawanych pytań – stwierdza dr Pawlak. niedziela_02

– Trudno powiedzieć, o co ludzie pytali najczęściej. Pytań było naprawdę dużo i były one bardzo różnorodne. Generalnie zadawano bardzo praktyczne pytania i wykazywały one głębokie zainteresowanie i pragnienie wdrożenia zaprezentowanych zasad w życiedodaje.

Niektóre z pytań dotyczyły diety doktora. – Jak wspomniałem na wykładach, nie mam jakiejś własnej diety, którą promuję. Tak się składa, że badania zdecydowanie popierają  dietę roślinną w profilaktyce chorób przewlekłych, typu choroby krążenia, rak, cukrzyca, i inne. Stwierdzono na przykład, że u tych Adwentystów Dnia Siódmego, którzy są wegetarianami, odnotowuje się  największą długowieczność. Mają oni również niższe ryzyko wystąpienia chorób krążenia, niektórych rodzajów raka, cukrzycy, otyłości i innych chorób. Tego typu efekt może osiągnąć każda osoba, która zacznie stosować dietę opartą na produktach roślinnych – odpowiada R. Pawlak.

niedziela_11Tak się składa, że szczególnie w Stanach Zjednoczonych tak zwane „faith-based” albo „church-based” wykłady profilaktyczne są coraz bardziej popularne. W Polsce miałem okazję prowadzić tego typu wykłady organizowane przez Kościół Adwentystów w różnych miastach. Cieszę się, że Polski Kościół Adwentystów w Chicago również prowadzi tego typu działalność. Badania prowadzone na Adwentystach w Kalifornii wykazały, że Adwentyści, którzy stosują tzw. „adwentystyczny styl życia”, żyją najdłużej ze wszystkich badanych grup na całym świecie, o czym donosił National Geographic i Oprah Winfrey. Prowadziłem również podobne spotkania w kościołach baptystycznych w stanie North Carolina – dodaje doktor.

Organizatorami spotkań był Polski Kościół Adwentystów Dnia Siódmego i Klub Dobrego Słowa . – Jestem wdzięczny organizatorom, głównie pastorowi Arkadiuszowi Bojko, który przewodniczył komitetowi organizacyjnemu, za dobrą organizację, i za to, że mój pobyt w Chicago był bardzo przyjemny.

Kolejne wykłady doktora Romana Pawlaka zaplanowano na marzec 2010. – Organizatorzy zaprosili mnie już ponownie. Jeszcze nie dałem na to zaproszenie ostatecznej odpowiedzi, ale mam nadzieję, że uda mi się przyjechać i podzielić sie nowymi informacjami z rodakami.

Roman PawlakRoman Pawlak Ph.D, RD, jest profesorem odżywiania i dietetyki na East Carolina University w Greenville, NC. Studia doktoranckie ukończył na University of Southern Mississippi. Na swojej uczelni wykłada: Nutrition and Wellness (Dietetyka a zdrowie), Nutrition in Metabolism and Physiology (Dietetyka, metabolizm i fizjologia), Vegetarian Nutrition (Dietetyka wegetariańska) i Nutrition Science (Dietetyka w ujęciu naukowym).

Szczególnym zainteresowaniem profesora Pawlaka jest profilaktyka dietetyczna realizowana w oparciu o działalność kościołów i placówek społecznych.

Roman Pawlak jest autorem książki I Am The Lord That Heals You oraz współautorem książki Matka wegetarianka i jej dziecko.

Jest członkiem zespołu ekspertów Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków (American Dietetic Association) w zakresie żywienia wegetariańskiego. Zasiada w kolegiach redakcyjnych kilku profesjonalnych wydawnictw naukowych.

Badania naukowe dra Pawlaka publikowane są w amerykańskich i międzynarodowych pismach naukowych, takich jak Ethnicity and Disease, Journal of Primary Prevention czy Journal of Nutrition Education and Behavior.

Profesor prowadził wykłady w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

Posted in Archiwum.

Leave a Reply