GALERIA ZDJĘĆ

Wykład w piątek : Największy skandal zbożowy – pastor Arkadiusz Bojko

Wykład w sobotę: Nie zadzieraj z rakiem – dr Roman Pawlak

Wykład w niedzielę: Drogi do zdrowia – dr Roman Pawlak

Dr Roman Pawlak podczas sobotniego nabożeństwa w Polskim Kościele ADS w Chicago

Krótki film na wesoło, wspominający czas spędzony na wykładach

———————————————————————————————————————————-

#_103Po raz trzeci w Chicago gościł doktor Roman Pawlak, wykładowca z Departamentu Odżywiania i Dietetyki z College of Human Ecology w East Carolina University, NC. Wykłady odbyły się w dniach 19, 20, 21 marca w Copernicus Center (5216 W. Lawrence Ave.)

Tematyka wykładów doktora Pawlaka wychodzi naprzeciw statystyce zachorowań i zgonów w USA, jak i innych krajach wysokorozwiniętych. Faktem jest, że te główne schorzenia – główni „zabójcy” – to choroby, których nie tylko możemy uniknąć, stosując określony tryb życia, ale w wielu przypadkach możemy odwrócić ich skutki – mówi Arkadiusz Bojko, reprezentant organizatora wykładów. – Zdrowie to nie wszystko, ale bez zdrowia wszystko jest niczym – dodaje.

Podczas marcowych wykładów doktor Pawlak przedstawił dane dotyczące chorób krążenia, nowotworów oraz sposoby, dzięki którym można zapobiegać tym i innym schorzeniom cywilizacyjnym.

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, choroby serca i rak znajdują się na pierwszym i na drugim miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu obu tym chorobom. Diecie, przypisuje się około 30% wpływu na powstanie nowotworów – stwierdził doktor R.Pawlak.

W Chicago podzielę się najnowszymi zaleceniami dotyczącymi wpływu diety na choroby serca i raka. Wykłady będą oparte na zaleceniach Narodowego Programu Edukacji Cholesterolowej, Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego, Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem i Światowej Fundacji Badań nad Rakiem  – mówi dr Pawlak. 

Jak dotychczas, organizowane przez nas wykłady doktora Pawlaka spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem Polonusów. Myślę, że należy to zawdzięczać nie tylko aktualności tematyki, profesjonalnemu poziomowi, ale również faktowi, że doktor Pawlak jest znakomitym prelegentem, przedstawiającym ważne i potwierdzone naukowo informacje w lekki, przystępny, a czasami nawet zabawny sposób – zachęcał do uczestnictwa w wykładach A. Bojko.

Roman Pawlak PhD, RD, jest profesorem odżywiania i dietetyki na East Carolina University w Greenville, NC. Studia doktoranckie ukończył na University of Southern Mississippi. Na swojej uczelni wykłada: Nutrition and Wellness (Dietetyka a zdrowie), Nutrition in Metabolism and Physiology (Dietetyka, metabolizm i fizjologia), Vegetarian Nutrition (Dietetyka wegetariańska) i Nutrition Science (Dietetyka w ujęciu naukowym).

Szczególnym zainteresowaniem profesora Pawlaka jest profilaktyka dietetyczna realizowana w oparciu o działalność kościołów i placówek społecznych.

Roman Pawlak jest autorem książki I Am the Lord Who Heals You oraz współautorem książki Matka wegetarianka i jej dziecko.

Jest członkiem zespołu ekspertów Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków (American Dietetic Association) w zakresie żywienia wegetariańskiego. Zasiada w kolegiach redakcyjnych kilku profesjonalnych wydawnictw naukowych.

Badania naukowe dra Pawlaka publikowane są w amerykańskich i międzynarodowych pismach naukowych, takich jak Ethnicity and Disease, Journal of Primary Prevention czy Journal of Nutrition Education and Behavior.

R. Pawlak prowadził wykłady w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

Odwiedził Chicago po raz trzeci na zaproszenie Polskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Program wykładów przedstawiała się następująco:

  • 19 marca (piątek) godz. 5 pm

Podstępni mordercy serca. Czy dieta wpływa na układ krążenia?

  • 20 marca (sobota) godz. 5 pm

Nie zadzieraj z rakiem. Co naraża a co chroni przed nowotworami?

  • 21 marca (niedziela) 6 pm

Drogi do zdrowia. Wpływ codziennych zwyczajów na zdrowie i długowieczność.

 

Po niedzielnym wykładzie odbyła się degustacja potraw wegetariańskich.

#_107 

 Zdrowie 02