ZDROWIE NA TALERZU – czyli jak to co jemy wpływa na zdrowie i długość życia?

KLIKNIJ w zdjęcie by otworzyć w pełnym wymiarze

 

Już po raz czwarty odwiedził Chicagowską Polonię doktor Roman Pawlak Ph.D. RD, profesor odżywiania i dietetyki na East Carolina University w Greenville, NC.

Tegoroczne wykłady ZDROWIE NA TALERZU odbywały się w Copernicus Center, od piątku 30 marca do niedzieli 1 kwietnia.

W trakcie spotkań profesor Pawlak mówił o wyraźnych związkach występujących między sposobem odżywiania a powstawaniem tzw. chorób cywilizacyjnych, oraz o wpływie spożywania suplementów dietetycznych na nasze zdrowie.

Solidne badania naukowe wyraźnie wskazują na korzystny wpływ diety opartej w głównej mierze na produktach roślinnych (zborzach, roślinach strączkowych, warzywach, owocach i orzechach). W świetle współczesnej wiedzy dieta wegańska (czyli nie zawierająca żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego) nie tylko jest w stanie bez problemu pokryć zapotrzebowanie na tzw. pełnowartościowe białko, ale również działa prewencyjnie zabezpieczając przed powstawaniem schorzeń układu krążenia, nowotworów i cukrzycy.

Choć często przy tej okazji podnoszone jest zagadnienie skażenia produkcji roślinnej np. pestycydami, okazuje się, że największym źródłem pestycydów w diecie człowieka są nie warzywa i owoce, ale mięso. Zwierzęta spożywając duże ilości masy zielonej kumulują bowiem szkodliwe związki w tkance mięsnej i tłuszczowej.

Ciekawostką w kwestii suplementów jest fakt, że witaminy z grupy tzw. antyoksydantów spożywane w postaci syntetycznej nie wykazują w badaniach spodziewanego działania, tak jak te pochodzące ze źródeł naturalnych, czyli spożywane w postaci owoców czy warzyw, w których występują. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że produkty te prócz dużej zawartości np. witaminy C, zawierają szereg innych aktywnych związków nie wyodrębnionych narazie przez naukę, a posiadających aktywne działanie w organizmie człowieka.

Witaminą, o której spożywaniu powinny jednak pamietać osoby nie spożywajace produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsa, jaj, mleka i jego przetworów) jest witamina B12, której nie posiadają produkty roślinne. Ze względu na to, że deficyt B12 prowadzi do poważnych i często nieodwracalnych skutków, profesor Pawlak zdecydowanie zalecał suplementację tej witaminy.

Wykłady połączone były z degustacją a uczestnicy mieli możliwość zapisania się na unikalną szkołę gotowania, na której można będzie się nauczyć przygotowywania smacznych, pożywnych, niedrogich i szybkich posiłków bez użycia produktów zwierzęcych.

Sponsorem wykładów ZDROWIE NA TALERZU był Polski Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

Więcej na temat zdrowia można znaleźć w dziale “zdrowie” oraz na www.WybierzZdrowie.com

AB

 

 

 

Posted in Aktualności.